Czas trwania: 2017 - obecnie
Łazik marsjański to specjalny pojazd zaprojektowany do badania i eksploracji powierzchni Marsa, a “HAL-062” jest efektem naszej wizji o eksploracji kosmosu. Ponadto “HAL-062” stanowi naszą odpowiedź na wyzwania stawiane przez prestiżowe zawody, takie jak University Rover Challenge w USA, European Rover Challenge w Kielcach oraz Anatolian Rover Challenge w Turcji. Wyposażony w zawieszenie typu Rocker-Bogie, napęd różnicowy, manipulator o 6 stopniach swobody, kamery i GPS, jest używany do autonomicznej nawigacji. Obecnie, w 2023 roku, cieszymy się z faktu, że już trzecia iteracja łazika “HAL-062” jest przygotowywana do udziału w kolejnych edycjach międzynarodowych konkursów.
W ramach projektu powstały 3 iteracje łazika. Obecnie w strukturach naszego zespołu zasiada łącznie 30 członków. W projekcie wyrózniamy 5 działów:
By sprostać wymaganiom konkursowym zaprojektowaliśmy wymienne moduły operacyjne, w tym: manipulator, stację odwiertową oraz stację badawczą. Również w tym roku pracujemy nad nowym, dodatkowym modułem - stacją lądowania dla drona ekspedycyjnego, również na potrzeby konkursowe.
W 2017 roku powstała sekcja astronomiczna KNR-u. Głównym celem nowo utworzonej sekcji było zbudowanie w pełni funkcjonalnego łazika marsjańskiego. Od czasu pomysłu, łazik zdobył niemałą rozpoznawalność w społeczności kół naukowych.
Nasz zespół Łazika “HAL-062” ma na swoim koncie takie sukcesy jak:
Nasze koło również z dumą prezentuje łazika podczas różnych wydarzeń, m.in: