Melson
hal

Czas trwania: 2014 - obecnie

Kilka słów więcej

Jesteśmy sekcją zajmującą się robotami kroczącymi, czyli takimi konstrukcjami które w wyglądzie i poruszaniu się przypominają człowieka. Nasz zespół składa się z ponad 20 studentów i studentek PW prężnie rozwijających równolegle 4 projekty konkurujące na międzynarodowych zawodach.

A kogo mamy na stanie? Poznajmy ich:

Humanoidy siedzące na stole

Melson - najmniejszy z naszych robotów – powstał jako pierwsza konstrukcja naszego koła naukowego mając za zadanie przetarcie szlaków w dziedzinie humanoidalnych robotów kroczących. Konstrukcja z elementów wytworzonych na drukarkach 3D oraz 19 wysokiej klasy serwonapędów pozwala mu naśladować ruchy człowieka. Jako kołowy pionier w konkursach robotycznych stoczył niejeden pojedynek na ringu SUMO, jak i popisał się na zawodach “freestyle”. Jako dojrzały projekt stanowi świetny wstęp dla aspirujących robotyków.

Melania

Melania – młodsza siostra Melsona – jest to robotka [można zmienić robot/robotka] której konstrukcja oparta jest na giętych blaszkach aluminiowych. Stanowi swego rodzaju ewolucję naszego pierwszego robota dzięki wytrzymalszej konstrukcji, mocniejszym napędom i mocniejszej jednostce obliczeniowej. Uzbrojona w kamerę do rozpoznawania twarzy potrafi rozpoznawać emocje człowieka na podstawie jego mimiki, jak i poprowadzić z nim konwersacje.

Melchior-pudlarz

Melchior – nasz nowy robot – od niedawna znajdujący się w przestrzeni koła humanoid o budowie podobnej do Melanii. W Swoich stopach posiada czujniki nacisku, dzięki którym nasz zespół bada różnego rodzaju chód uzyskany przez odwrotną kinematykę czy nawet uczenie maszynowe.

Render Nogi MeldogaTesty ruchu nogi

Meldog – najlepszy przyjaciel każdego humanoida – poszerzenie “repertuaru” naszego zespołu o roboty czteronożne, które od kilku lat cieszą się zainteresowaniem na zachodzie. Jest to nasz największy i najzuchwalszy do tej pory projekt. Konstrukcja robota w tej skali wymagała użycia autorskich jednostek napędowych opartych na silnikach BLDC i przekładniach planetarnych. W obecnej fazie dogłębnie testujemy pojedynczą kończynę robota, ale myślami jesteśmy już przy realizacji całego czteronoga.

Gdzie można nas znaleźć

Można nas znaleźć na każdym kroku! Mamy za sobą wystąpienia na międzynarodowym zawodach RoboChallange w Rumunii gdzie zajęliśmy 1 miejsce w kategorii „humanoid robot”, zawody Sumo Challange w Łodzi gdzie zajęliśmy 1 miejsce w kategorii „Humanoid Sprint”, zawody RoboCup gdzie można było zobaczyć nasze konstrukcje grające w piłkę nożną, zawody Robomotion w Katowicach i wiele wiele więcej. Ponad to, pojawiamy się na wszelkich eventach popularnonaukowych, gdzie pokazujemy wszystkim naszą prace i zachęcamy najmłodszych w zainteresowaniu się nauką. Można nas spotkać na pikniku naukowym, nocy w instytucie lotnictwa oraz dniach otwartych Politechniki Warszawskiej. Opowiadaliśmy również o naszych robotach w programach telewizyjnych oraz radiu.

Jedno z wielu spotkań Melsona na szczycie

Dorobek naukowy

Poza doświadczeniami zdobytymi przez zespół projekty realizowane przez zespół pracujący nad robotami kroczącymi przyniosły również efekty naukowe. W ramach projektów realizowanych przez nasz zespół powstało min. kilka prac dypomowych i publikacji.

Prace dyplomowe

Publikacje