Melson
hal

Czas trwania: 2014 - obecnie

Kilka słów więcej

Jesteśmy sekcją zajmującą się robotami kroczącymi, czyli takimi konstrukcjami które w wyglądzie i poruszaniu się przypominają człowieka. Nasz zespół składa się z kilkunastu studentów PW prężnie rozwijących projekty robotów humanoidalnych i konkurujących na zawodach z projektami z całego świata.

A kogo mamy na stanie? Poznajmy ich:

Melson machający do tłumów

Melson - najstarszy z rodzeństwa – Melson powstał jako pierwsza konstrukcja koła mając za zadanie przetarcie szlaków w dziedzinie humanoidalnych robotów kroczących. Konstrukcja z elementów wytworzonych drukarkach 3D. Posiada 21 stopni swobody, naśladując przy tym człowieka w ruchu i postawe. Jako kołowy pionier w konkursach robotycznych posiada możliwości do walk sumo jak i brania udziałów w sprintach. Jest w stanie grać w piłkę nożną na zawodach Robocup.

Melania

Melania – młodsza siostra melsona – Melania jest to robotka [można zmienić robot/robotka] której konstrukcja oparta jest na giętych blaszkach aluminiowych. Stanowi następne wcielenie Melsona, posiada lepsze parametry mechaniczne. Na zawodach pokazuje się w kategorii freestyle. Wraz z Melsonem tworzy drużynę do gry w piłkę na zawodach Robocup. Uzbrojona w kamerę do rozpoznawania twarzy i potrafiąca rozpoznawać emocję człowieka na podstawie mimiki, świetnie prezentuje się na pokazach naukowych.

Melchior

Melchior – najnowszy w rodzinie – od niedawna znajdujący się w przestrzeni koła robot. Konstrukcja na podstawie aluminiowych elementów. Posiadający czujniki nacisku na podstawie których możemy oszacować rozkładane siły na stopie. Wraz z Melanią i Melsonem przygotowywany do zawodów.

Pierwsza z nóg meldoga

Meldog – najlepszy przyjaciel człowieka – Prężnie rozwijany projekt koła mający za zadanie zbudowanie nogi robopsa. Technologia używana w tym projekcie jest czymś nowym dla naszej pracy, ruch odbywa się przy użyciu silników BLDC, a nie serwomechanizmów jak to miało miejsce przy pozostałych robotach. Projekt posłuży w niedalekiej przyszłości do konstrkucji pełno wymiarowego czworonoga, a w przysżłości przemysłowych robotów czworonożnych.

Gdzie można nas znaleźć

Można nas znaleźć na każdym kroku! Mamy za sobą wystąpienia na międzynarodowym zawodach RoboChallange w Rumunii gdzie zajęliśmy 1 miejsce w kategorii „humanoid robot”, zawody Sumo Challange w Łodzi gdzie zajęliśmy 1 miejsce w kategorii „Humanoid Sprint”, zawody RoboCup gdzie można było zobaczyć nasze konstrukcje grające w piłkę nożną, zawody Robomotion w Katowicach i wiele wiele więcej. Ponad to, pojawiamy się na wszelkich eventach popularnonaukowych, gdzie pokazujemy wszystkim naszą prace i zachęcamy najmłodszych w zainteresowaniu się nauką. Można nas spotkać na pikniku naukowym, nocy w instytucie lotnictwa oraz dniach otwartych Politechniki Warszawskiej. Opowiadaliśmy również o naszych robotach w programach telewizyjnych oraz radiu.

Jedno z wielu spotkań Melsona na szczycie